PRODEJNA OVOCE A ZELENINY & ZDRAVÉ VÝŽIVY

Adresa: Pražská 139, 261 01 Příbram :: Telefony: 739 676 026, 739 676 842

Archív aktualit 2012

LISTOPAD 2012:
ŘEŘICHA PERUÁNSKÁ ALIAS MACA PRO VAŠI SÍLU, VYTRVALOST ČI JAKO AFRODISIAKUM

Latinský název rostliny z čeledi brukvovitých, jejíž speciální účinky si představíme tentokrát, je Lepidium meyenii. Česky se jí říká Řeřicha peruánská a známá je též jako Maca. Jedná se o dvouletou rostlinu, která se pěstuje na náhorních plošinách And v Peru a Bolívii (oblasti až 3500 m.n.m.), kde ji už před cca 6000 lety místní obyvatelé užívali coby léčivku, ovšem také pro zvýšení síly a výkonnosti, a to i té sexuální. Maca působí totiž i jako afrodisiakum.

Hlavní užitnou hodnotu Řeřichy peruánské tvoří její kořen, který tvarem připomíná řepu. Zabarvení kořene může být bíložluté až tmavočerné, přičemž světlejší varianta bývá sladší a větší, černá zase silnější co do účinku podpory energie a vytrvalosti a může být sladká i hořká. Ačkoliv se Maca dá použít v kuchyni i čerstvá syrová, v ČR ji objevíte spíše ve formě sušené, nejčastěji v podobě prášku, případně laboratorně vyrobeného účinnějšího extraktu. Zahlédnout ji ovšem můžete rovněž v podobě džemu nebo kvašeného nápoje.

Jak jsme uvedli již na začátku, Maca je známá pro svůj afrodisiakální účinek, ovšem ten není tím hlavním důvodem, pro který si tato rostlina získala svou slávu. Maca především napomáhá celkově zvýšit kondici, posílit imunitu a regenerovat organismus po vysoké záteži. Díky svému složení příznivě působí na krvetvorbu, plodnost a potenci, problematickou menstruaci nebo menopauzu, významně ovlivňuje vývoj a regeneraci svalstva a kostí po vysoké zátěži, omezuje vznik osteoporózy, zpomaluje projevy stárnutí, celkově obnovuje fyzickou i psychickou svěžest, tlumí nervozitu a úzkost, upravuje chronickou zácpu, snižuje zvýšený krevní tlak, má protirevmatické účinky, atd. Doporučována je i jako podpůrný prostředek při léčbě tuberkulózy a rakoviny žaludku, načež zmírňuje projevy chemo a radioterapie. Používá se i jako doplněk stravy u dětí s podvýživou. Vhodná je tedy pro všechny, muže i ženy všech věkových skupin.

V naší prodejně jsou k dostání sáčky se sušeným kořenem Maca v měsíci listopadu za zvýhodněnou cenu 79 Kč.

obrazek

ŘÍJEN 2012:
SEZNAMTE SE SE SEMÍNKY CHIA

Semínka Chia (čti "čia") nejsou žádnou supernovinkou. V moderní kuchyni jsou spíše takovým znovuobjeveným pokladem a pokud s nimi ještě nemáte žádnou zkušenost, budeme rádi, pokud se je rozhodnete objevit s námi. Semínka Chia najdete v naší prodejně zdravé výživy.

Historie využívání semínek Chia je vystopovatelná až nějakých 4000 let do minulosti. Název "Chia" pochází z aztéckého slova "chian" = "olejnatý". Právě Aztékové tato semínka šalvěje hispánské, rostoucí pouze v některých oblastech Jižní a Střední Ameriky, pro jejich výživovou hodnotu hojně využívali. Ovšem vysoce ceněna byla tato plodina v celé latisko-americké oblasti, kde byla ve své době užívána i jako platidlo.

Ale čím že jsou tato titěrná semínka tak výjimečná? Kromě toho, že jsou významným zdrojem proteinů, kvalitních sacharidů, tuků (a to zejména Omega-3 mastných kyselin) a vysokého procenta vlákniny, mají vynikající hydrofilní vlastnosti. To znamená, že mají výjimečně vysokou schopnost vázat na sebe vodu - 1 díl semínek dokáže zvětšit svůj objem až 12x - čímž dokáží tělu zajistit mnohem vyšší hydrataci zevnitř a to, jak jistě uznáte, je užitečné nejen při sportování, ale při jakékoliv zvýšené námaze. Tím ovšem výčet kvalit semínek Chia nekončí. Tito drobečkové totiž obsahují také řadu antioxidantů, vápník (dokonce 5x více než se nachází v mléce), železo, zinek, draslík, magnesium, fosfor a jiné důležité prvky. A mimochodem, neobsahují lepek, proto mohou být konzumována i osobami s alergií na lepek.

obrazek

Už dvě lžíce semínek Chia zajistí významný příjem výše zmíněných živin. Semínka Chia se používají nejrůznějším způsobem. Lze je konzumovat celá nebo drcená ve formě gelu (vytvářejí ho při styku s tekutinou - viz základní recept níže), anebo je lze přidávat do nejrůznějších nápojů, pečiva (EU stanovuje pro semínka Chia v pečivu hranici 5%) i jakéhokoliv jiného jídla (od cereálních kaší, přes marinády, saláty, deserty, až po polévky, aj.). Nemají žádnou specifickou chuť, proto je jejich použití velmi variabilní.

Základní recept na gel ze semínek Chia: 1 díl semínek na 10 dílů teplé nebo studené vody. Semínka smícháme s vodou a necháme odstát 5-10 minut. Poté je zamícháme a použijeme do nápojů nebo pokrmů, případně uložíme do lednice, kde gel můžeme skladovat až deset dní a kdykoliv ho tak mít připravený k okamžitému použití. Čím více vody semínka pojmou, tím budou měkčí.

Máte-li zájem dozvědět se o semínkách Chia více, navštivte stránky www.seminkachia.cz, kde jsou k dispozici vyčerpávající informace o jejich vlastnostech, použití, původu a v neposlední řadě také celá řada receptů.


ZÁŘÍ 2012:
ZÁŘÍ - MĚSÍC BIOPOTRAVIN

Od 1.září začíná akce s CountryLife. Září je časem sklizně, již tradičně taky měsícem biopotravin a ekologického zemědělství. Na toto období jsme si pro vás spolu se společností CountryLife připravili pestrou podzimní nabídku biopotravin, produktů zdravé stravy a ekologické drogerie, které si můžete zakoupit za akční ceny. Nějaké tipy naleznete v níže uvedeném letáku...

obrazek

SRPEN 2012:
POZOR, OD 9.8. DO 18.8.2012 MÁME Z DŮVODU DOVOLENÉ ZAVŘENO

Děkujeme za pochopení a doufáme, že Vám tímto nezpůsobíme příliš velké komplikace. Dovolená se týká zdravé výživy i prodejny ovoce a zeleniny.


ČERVENEC 2012:
STEVIE SLADKÁ - PŘÍRODNÍ SLADIDLO BEZ KALORIÍ

Stevie sladká, neboli Stevia Rebaudiana Bertoni, je rostlina pocházející z jižní Ameriky, kde už je celá staletí používána jako přírodní rostlinné sladidlo. Látky obsažené v listech této víceleté rostliny, vytvářejí pocit sladké chuti, dokonce až tak, že pokud bychom to měli změřit, jedná se o sladivost zhruba 200-300x větší, než jakou disponuje klasický bílý cukr. Oproti cukru však mají lístečky stevie nulovou energetickou hodnotu! A nejen to. Zároveň tyto látky přispívají k rovnováze hladiny cukru v krvi a nezpůsobují její zvýšení. Kromě toho jsou ale v listech stevie obsaženy ještě další neméně významné prvky, a to proteiny, vláknina, karbohydráty, železo, fosfor, vápník, draslík, sodík, magnesium, zinek a vitamíny A a C.

Stevii je připisována celá řada pozitivních účinků na lidský organismus. Podporuje např. činnost slinivky břišní a léčí diabetes II. typu, je proto vhodná pro diabetiky i hypoglykemiky. V ní obsažené účinné látky - steviosidy - podporují dobré trávení a zabraňují ukládání tuků, současně se podílejí také na zhutnění svalové hmoty. Napomáhají buněčnému metabolismu, zvyšují energetické hladiny, mentální aktivitu a tím snižují únavu. Stévie dále umí ochránit před vysokým tlakem, zmírňuje alergické reakce a pomáhá při pálení žáhy. Její antibakteriální účinek snižuje kazivost zubů. Její antivirové účinky pozitivně působní při léčbě akné. Zanedbatelná není jistě ani skutečnost, že omezuje chuť na tabákové výrobky a alkohol.

Stevii sladkou Vám v naší prodejně můžeme nabídnout v různých variantách: sušenou, v sáčcích, kapkách, tabletách i v prášku, apod.

obrazek

ČERVEN 2012:
NOVĚ U NÁS ZAKOUPÍTE PRODUKTY ŘADY VÍTE, CO JÍTE

V měsíci červnu jsme do nabídky naší prodejny se zdravou výživou zahrnuli nově také produkty firmy REJ s.r.o., Planá nad Lužnicí, která spolupracuje s předním výživovým poradcem Ing. Petrem Havlíčkem.

Jedná se o produkty vyrobené pro maximální možné zachování výživových hodnot moderními šetrnými technologiemi a na základě vlastních receptur z pečlivě vybraných surovin od prověřených dodavatelů.

Výrobky řady Víte, co jíte:

  • mají nižší glykemický index a pozitivní vliv na snižování hmotnosti
  • udržují optimální hladiny krevních tuků a podporuje správnou funkci střev
  • jsou prevencí zánětlivých onemocnění střev a rakoviny tlustého střeva
  • jsou prevencí rozvoje nadváhy a obezity, snížení rizika vzniku diabetu 2. typu
obrazek

Článek o produktech řady Víte, co jíte naleznete také na stránkách webzínu Super.cz
http://www.super.cz/12027-petr-havlicek-jsem-rad-ze-jsem-si-to-udelal-sam.html

Těšíme se na vaši návštěvu!

2012 - 2016 © Všechna práva vyhrazena. Design by MoniAK.

NEPŘEHLÉDNĚTE!


DOVOLENÁ

Ve dnech 27. 7. až 9. 8. 2019 máme z důvodu dovolené zavřeno. Děkujeme za pochopení.

Více viz NOVINKY A AKCE...

VYBRANÍ DODAVATELÉ


logo logo
logo logo